MARKA İSİMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ ve DİKKAT EDİLEMESİ GEREKENLER

AD OLUŞTURULMASI İLE  İLGİLİ KURALLAR

 

 

 

Doğru Anlatım; Ürünün ne olduğunu anlatması gerekir.bence bu konuda en net örnek fast food zinciri olan  BURGER KING tir. Çünkü ne iş yaptığını ve müşteriye ne sunacağı isminden direk olarak anlaşılıyor.

 

 

 

 

 

Farklılık; farklılık hem ürün hem de isimle birleşince çarpıcı bir sunum oluyor ve böylelikle rakiplerinin arasından kolaylıkla sıyrılıyor. Buna verilecek iyi örneklerden bir tanesi de

PLAY STATION dır. Ürün gerçekten de ismindeki gibi bir oyun durağıdır ve farklı bir oyun hazzı yaşatır ve oyun oynamak isteyenlerin durağıdır bugün bir çok markayı bilinirlikte silmiştir.

Benim en başarılı örneklerden bir tanesi de    FARKYERİ adlı reklam şirketinin ismidir ayrıca logosu ile de şirketin adından belli ettiği gibi  yaratıcı olduğu anlaşılıyor.

 

 

 

 

                      Tutarlılık; ad; ürün , müşteriye sunduğu vaat ve iletişim dili ile tutarlı olmalıdır. Bu konunun en iyi örneği ADVANTAGE KREDİ KARTI dır.isim, kredi kartının sağlayabileceği avantajla bağdaşarak bu denklemin üzerine çok iyi oturmuştur.reklamlarında verdiği mesaj da bu kartın avantajıdır her yönden başarılı bir marka ismidir.

 

 

                              Yaratıcılık; ürün adı kesin bir hatla birleşmemelidir gösterilecek direnç bilinirliğinin ve imajının azalmasına sebep olabilir. T-BOX dolaylı ve eğlenceli anlatımı ile direkt ürün anlatmaz ama şeklini bildiren için göstermeyen bir algı yaratır bu yüzden müşterilerin kendilerinden bir şey katmasına açık kapı bırakmıştır.

 

 

 

 

         

                     Esneklik; ürün hangi isme sahip olursa olsun ürürün hangi alana kayarsa isminde aynı doğrultuda ismi değişebilmeli. Örneğin  VAKKO marka olarak kaliteli ve 30 yaş üstü olarak algılanırken genç pazarına girmek istediğinde VAKKORAMA  oluşturdu  Vakko ya ait olduğu bilinse de kendi içinde oluşan yeni marka ismi ile tutarsızlığa yer vermedi.diğer bir örnek olarak TURKCELL i verebiliriz örneğin Kazakistan pazarına giren TURKCELL orda ki ismini KAZAKCELL olarak belirledi.

 

 

Dışa açılma; telaffuz zorluğu özellikle dışa açılacak bir üründe çok büyük bir olumsuzluktur.dışa acınacak bir ürün kolay telaffuz edilebilir ve adın içeriğinde evrensel harfler bulunmalıdır. Bu konu da eski adı ÇARŞI olan BOYNER mağazaları yurtdışına açılma kararı aldığında hem içeride hem de dışarıda tutarlı olması için ismini iki yıl değiştirdi.

 

 

 

 

 

 

      Taklit edilmeyi önleme; işin hukuki boyutu olan taklit edilmeyi önleme ile size ait olan bir marka isimi başa bir ürün için başkaları tarafından korunamaz.tecil ettirmek bir ismi kaçınılmazdır bugün marka değeri ınterbrand 2003 e göre 71 milyar dolar olan COCA-COLA markasının ismini satın almak istiyorsanız  isim hakkına milyarlarca dolar ödemeniz gerekir.

 

                              AD VERMENİN ÖNEMİ VE AVATAJLAR

 

Ürünün pazarda tutunması ve markalaşmasında ad vermek kaçınılmazdır. Öncelikle neden ad verdiğimizin bilinmesi gerekir o da tüketim çağında birbirinin yerine geçecek bir çok ürün var ve bu ürünler kendilerin göstermek içini ada ihtiyaç duyar aynı çiftliklerde ineklere hangi çiftliğe ait olduklarını gösteren kızgın damgaların basılması gibi ama bu tabi ad vermek basit tarafı .asıl önemli olan  markalaşma döneminde ortaya çıkıyor. Markaya ait olan bütün değerler başka bir deyişle tüketicinin markaya yüklediği anlamın tek kelimelik ifadesi ad olarak ortaya çıkıyor.

 

 

                                        Örneğin VOLVO dünyada güvenlikle anılan bir otomobil markasıdır ve bir test yapılsa en güvenli hangi araba markası dır diye sorsak herkes volvo diyecektir.

 

GÜVENLİ ARABA aldım            AİLEM GÜVENDE                  YOLA ÇIKALIM

 


                                                        VOLVO

 

Yukarda üç duyguyu anlatan tek kelimelik ad isimin markalaşmadaki yerini gösteriyor bu uzun bu ürünün uzun süreli yaşamasına sebep oluyor. Tabi kullanılan isimi içi dolu olduğu kadar kullanılan harfler ve tını global olarak her yerde anlaşılıyor ve biz bu ürünün adı PYSÖM gibi bir şey olsaydı  ürün ne kadar iyi olursa olsun yaşayamazdı çünkü isim tekrar etmeyecekti

 

 

 

 

Farklı bir örnekten yola çıkarsak insan isimlerinin de az çok buna benzediğini söyleyebiliriz. Örneğin Trabzon sporda oynayan Polonyalı futbolcu Szymkowiak ne kadar iyi bir orta saha oyuncu olsa da zor söylenen isminden dolayı insanlar  direkt olarak Polonyalı futbolcu diyorlar bu da isminin tekrarlanmamasından dolayı bilinirliğini düşürüyor veya ismimizin UFUK olduğu düşünülürse İngilizce de telaffuzu hiç de hoş olmuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EYÜB SABRİ TUNCER bir marka ismi olarak çok uzun ve üründen çok bir çok kişiye dayandırılıyor aslında bir ürün için referans vermek iyidir örneğin KAMİL kOÇ gibi fakat EST kolonyaları isim olarak hem çok uzun hem de bilmeyen biri içini hiçbir anlam ifade etmiyor , tını yok ,doğru anlatım esneklik farklılık bunu gibi bir çok kriteri yerine getiremiyor eğer adlarının değiştirilmesi gerekirse öncelikle tek bir isme düşürülebilir illaki referans vermek gerekirse diye bunun yanında kısaltma olarak kullanılabilir EST gibi veya ürünün faydasını sağlayan bir isim düşünülebilir

 

 SERİN, DURU, HUZUR, LE  MOON, RELAX MOD, LİMONİ, EST MOD

 

 

 

                AVEA  kısa bir isim olmasına rağmen yan yana gelen iki sesli harfi telaffuz etmek açısından riskli fakat güçlü bir iletişim kurabilme şansından dolayı artık aşina olduk .şirket bu ismi belirlerken Aycell ve Aria birleşmesi olarak buldu fakat açıkçası  bugün hangi tüketici birinin aycell diğerinin aria olduğunu hatırlıyor bu yüzden böyle bir ismi lanse etmek riskli bir karar.

İki sesliliğin zor tınısı kaldırmak için AVERA, AVEKA olabilir

 

 

 

 

 

 

DERBY tıraş bıçakları belki müşteri grubun erkek ve erkek-futbol ilişkisinden yola çıkarak böyle bir isim koymuş olabilirler açıkçası söylenmesi de kolay fakat ürünün direkt özelliğini anlatan bir isim değil buna verilecek isim önerileri sert ,maskulin ve ürününü özelliğini anlatan bir şey olmalı veya daha vurgulayıcı olacak şekilde eklentiler yapılmalı

 

JİLETT,  JİLETMEN, SHARP SHARK, DERBY PLUS, DERBY SERT

 

 

ULUSLAR ARASI MARKALARIN FARKLI ÜLKELERDE YERLEŞMESİ

 

Farklı ülkelere yerleşen birçok uluslararası marka yeterli araştırma yapmadıklarından dolayı hatalarla karşılaşarak girdikleri ilk yılda zarar etmişlerdir. Örneğin NOVA adlı araba markası yerli dilinde gitmez anlamına gelen bir araba neden alınmak istensin ki .....

Buna benzer sebeplerden dolayı bir marka farklı bir pazara girerken

 

  1) ürün adının o ülkede bir anlamı olup olmadığına bakmalı

    2) ürün adının telaffuz edilebilip edilemediğine bakması gerekir

    3)   tüketim alışkanlıkları ile ürün adı arasında ilişki olmasına bakılmalı

 

örneğin PEPSİ sadece sabahları kolalı içecek üreten bir tüketici grubu bulmuş ve onlar için PEPSİ AM diye sabahları tüketilen bir içecek çıkarmış fakat bu karar ürünün kullanım saatleri varmış gibi bir kısıtlama yaptığından genel olarak pepsi ye zarar vermiş .

 

 

Danışmanlık şirketinde yaptığım staj sırasında Almanya da ki Türkler başta olmak üzere evlere ve iş yerlerine dağıtım yapacak bir su markasına isim bulmaya çalışıyorduk kriterlerimiz

 

     1) Sağlık doğallık güzellik kapsamı içinde olsun

 

     2)Türkçe anlamı olsun

 

 

     3)Almaca okunabilsin telaffuz edilsin ama Almanca bir anlama gelmesi gerekmesin

 

 

Bu kriterlerden sonra bulunan isimler

 

Zinde; kabul edilmedi çünkü Almanca ve İngilizce de anlamı günaha gelen ses tınısı vardı

 

Artemis& Artemiz; güzellikle ve temizlikle bağlantılı olarak düşündük fakat 2006 dünya kupasının oynanacağı Almanya da hazırlanan portatif genelevlere verilen ad dan dolayı vazgeçildi

 

Derey; Almanca anlamı vadi demek olan derey de dere suyu - kalitesiz su dur algısından dolayı vazgeçildi

 

Kabul edilen marka ismi CAN SU oldu sebepleri ise

 

 1) can-       -hayat-       -sağlık kurgusu olmasından dolayı

 

 2) Türkçe anlamı var Almanca ve İngilizce de kolaylıkla okunabiliyor

 

 3) bu ismin bu kategoride tescil edilmemesi

 

 

                     www.cansu.de

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !