UNILEVER TÜRKİYE VE ÜRÜNLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

 

1. BÖLÜM

 

   Holllanda ve ingiltere ortaklı şirket olan Unilever bugün global olarak bilinen 40 a yakın  markaya sahiptir. Bununla beraber 125 e yakın faaliyet gösterdiği ülkelerde ki yerel markaları satın alma yolu ile de markalarını yerel pazarlara yerel isim ve yerel külütüre adapte etmekte.

 

Gıda, kişisel bakım, ev temizlik, sağlık üzerine olan dört ana alanında altında 40 a yakına global marka bulunmakta...

 

Yıllık cirosu 39,5 avro  ya sahip olan şirket dünyanın önde gelen 25 şirketinden biri olarak gösteriliyor.aynı zamanda unilever dünyadaki  ilk marka ve markalama kurallarını ortaya koyan bir kaç şirketten biri ve hızlı tüketim malları sağlayan en büyük ve önemli iki şirketten biri( diğeri P&G)

 

Unilever'i tanıyalım

Ürünlerine her yerde güveniliyor, ve onları satın alanlara kulak vererek dünyadaki en başarılı tüketici ürünü şirketlerinden biri haline gelmiş. Gerçekten de günde 150 milyon kez, bir yerlerde, biri, bir Unilever ürününü tercih ediyor.

Buzdolabınıza bir göz atın, ya da banyodaki rafınıza... Mutlaka tanınmış markalarından birini göreceksiniz. İnsanların ailelerini beslemek, ve kendilerini ve evlerini temiz ve ferah tutmak için tercih ettikleri ürünleri yaratıyor, pazarlıyor ve dağıtıyoruz.

İnsanların yaşamları hızla değişiyor Yaşama ve çalışma şekilleri değiştikçe, ihtiyaçlarımız ve zevklerimiz de değişiyor. Unilever insanlara günlük yaşantılarında yardımcı olmayı amaçlıyor. Dolayısıyla yeni ürünler geliştirmeyi sürdürüyor, denenmiş ve test edilmiş markaları iyileştiriyor, ve daha iyi ve daha verimli çalışma yollarını tanıtıyoruz.

Dünya çapında tutulan markalardan - ve yerel ürünlerden ve ünlü bir isme sahip ürünlerin yerel çeşitlemelerinden - oluşan bir portföyümüz var. Bu çeşitlilik en önemli iki güçlü yönümüzden kaynaklanıyor:

  • Yerel pazarlarda güçlü kökler ve yerel kültür hakkında birinci el bilgi.
  • Dünyanın neresinde olursa olsun tüketicilere hizmet sunmak üzere uluslararası platformda uygulanan dünya çapında bir iş uzmanlığı.    

Performans ve verimlilik üzerine odaklanarak insanların yeni fikirler üretmeleri ve yeni yaklaşımları uygulamaları konusunda cesaretlendiriyor.. ..

Bugünün Unilever'i

Unilever, hızlı gelişen tüketici ürünü tedarikçisi kuruluşlar arasında dünyanın en önde gelen şirketlerinden biridir. üç global bölüm - Gıda, Ev bakımı ve Kişisel bakım - ile ilgili bazı ana bilgiler.

GIDA

Algida - Dondurma kategorisine birçok yeni kavram getiren marka olarak bilinir; yenilik, hijyen, yüksek kalite standartları, yıl boyu bulunabilirlik, eğlence ve tüketici eğitiminin yanısıra kurumsal sosyal sorumluluk. Ana alt markalar: Cornetto, Magnum, Max ve Carte d’Or.

 

Becel - Tüketicilerin daha sağlıklı bir kalbe ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmasına yardım eden bir dizi ürün sunmak konusunda kararlı.

  •  
  •  
  •  

Knorr - Birçok çorba, etsuyu, çeşni ve yemek harcı çeşidi ile mutfak pazarının güçlü lider markası; son derece yenilikçi; hanımları daha yaratıcı olmaya ve günlük yaşantılarından daha fazla keyif almaya yönlendirir.

 

Komili - yüksek kaliteli zeytinyağı ve 126 yıldır pazar payı açısından lider; Akdeniz mutfağı kültürünün sağlık ve lezzetinin temsilcisi.

 

 

Lipton - Rize'de üretilen ve en iyi Türk ve uluslararası çayların karışımından oluşan Lipton markasıyla Unilever’in çay pazarına girişi.

  •  

 

Sana - Unilever Türkiye'nin başı çeken ürünü; margarin kategorisinin genel adı ve Türkiye'deki ilk margarin.    

 

Ev bakımı

Cif - tüketicilerin geleneksel temizlik ürünlerinin ötesindeki ihtiyaçlarına cevap vermek üzere güçlü ev temizliği ürünlerinin piyasaya girişi.

Domestos - ev temizliğinde tüketicilerin hijyen ihtiyaçlarına eklenen yeni bir kavram.· OMO -  Türkiye'de milyonların seçimi; 41 yıldır sürekli yenilik.

 

Rinso - 1994 yılında ekonomik deterjanlar arasında en tatmin edici olan deterjan olarak piyasaya sürüldü.

 

Yumoş - çamaşır yıkama portföyünün en hızlı büyüyen ve yüksek potansiyele sahip markası; kârlı ve çift haneli bir büyüme. Yumoş pazadaki baskın lider haline geldi.    

Omo- bütün dünyada bilinen ve güvenilen deterjan

 

 

Kişisel bakım

 

 

Clear - 1986 yılında ilk kepek şampuanı olarak kişisel bakım pazarına girdi.

 

Dove - Türkiye'nin ilk nemlendirici krem sabunu.

Elidor - yeni piyasaya sürülen 7/24 de dahil olmak üzere yenilikçi yaklaşımı sayesinde Türkiye'de saç bakımı denince akla ilk gelen marka.

 

Rexona - Türkiye'de pazarın lideri; hanımların ve son zamanlarda erkeklerin de günlük ihtiyaçlarına cevap veren etkili deodorantlar sunuyor.   

 

 

2. BÖLÜM

Kısa kısa UNILEVER TÜRKİYE

 

1952- Unilever etkinliğini arttırmak için izlediği politika doğrultusunda 1952 yılında  Adanada kurulan Sana yağ fabrikası ile giriyor.

 

 O günden bugüne Ülkemizde Omo, Rinso, Domestos, Yumoş, Cif, Elidor, Dove, Clear, Rexona, Lux, Axe, Suave ve Signal markaları altında ev ve kişisel bakım ürünleri üretim ve pazarlamasını sürdüren Unilever, Türk gıda ve dondurma sektörlerinde Sana, Rama, Becel, Knorr, Komili, Lipton ve Algida markaları altında margarinden hazır çorbaya, zeytinyağından çaya ve dondurmaya kadar çok geniş bir ürün portföyü ile hizmet veriyor.

 

 

2005ciro Unilever, 2005 yılı için toplam cirosunu 39,6 milyar Euro, kârını ise 5,3 milyar Euro olarak açıkladı.

Unilever'den yapılan açıklamada, özellikle yılın son çeyreğinin beklenenden daha güçlü ve verimli geçtiği ve bir önceki yıla göre yüzde 3,1'lik bir artış kaydedildiği belirtildi. Firmanın Türkiye'deki faaliyetlere ilişkin ise şu bilgiler verildi: "Unilever Türkiye 2005 yılında, geçtiğimiz yıl hedeflediği rakamlara ulaşarak, YTL bazında yüzde 20, dolar bazında ise yüzde 27 büyüdü ve 1 milyar dolar ciro kaydetti."

Kaynak : Milliyet 22 mayıs 06

 

3, BÖLÜM

2003 den itibaren  Türkiye deki satın almalar  Unilever firması geçtiğimiz yıl içinde Komili'yi satın almasının ardından bu yıl da Rize'deki Dosan Konserveyi bünyesine kattı.

Bestfoods bir Unilever kuruluşu olmasına karşın farklı bir marka olarak satın almalarını sürdürüyor. Besan Grubu'nu satın aldıktan sonra Bozkurt Helva Sanayi'ne ortak olan Bestfoods Türkiye operasyonları için piyasanın olgunlaşmasını bekliyor.

 

Unilever bu markalarının yanında ülkemizde ayrıca üretim tesislerine sahiptir. Lipton çayları için Rize de ,knoor markası için çorlu İstanbul ,yağ fabrikası için adana dondurma markası Algida için çorlu da ve ev temizlik ürünleri içinde kocaEilde fabrikaları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.BÖLÜM

 

UNİleverin Türkiye pazarında girmek istediği yeni alanlar ve ARGE

 

kaynak: capital 1 şubat 2006

 

Lipton’dan Sağlıklı Yaşam / Wellness Çayları
30 Aralık 2005
Lipton, yükselen sağlıklı yaşam felsefesine paralel olarak geliştirdiği bitki ve meyve çaylarındaki yeniliklerine, fonksiyonel amaçlı çaylarıyla devam ediyor. Lipton yeni ürünleriyle 2007 yılında liderlik hedefliyor. 10 farklı üründen oluşan bitki ve meyveli çaylar koleksiyonuna yeni lezzetler eklemenin yanında, geliştirdiği "Sağlıklı Yaşam / Wellness Çayları" ile yeni alternatifler sunuyor. Unilever Ar-Ge departmanının uzmanlığı, Dr. Ender Saraç’ın klinik deneyimleri ve yurt dışındaki laboratuvarların bilimsel desteği alınarak oluşturulan Sağlıklı Yaşam / Wellness Çayları, stresten uzak, enerjik, formda ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlere sunuluyor. Sağlık Çayları, Form Plus, Active Plus, D-TKS, Huzur ve Yemek Sonrası’ndan oluşuyor. Zencefil - Limon gibi ilk defa görücüye çıkan, meyve parçacıklı Böğürtlen ve Papatya gibi bitki ve meyve çayları ise Lipton ailesinin yeni üyeleri olarak, tüketicilerine lezzet alternatifleri oluşturuyor.

Kaynak www.btinsan.com

 

Lezzetli yemekler yapmanın uzun saatler alacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Unilever AR-GE Mutfak Şefi Zeynep Yeğenağa, pratik Knorr ürünleriyle hazırladığı yemeklerle kısa zamanda mufakta harikalar yaratılabileceğini kanıtlıyor. İşte tarifler

MUTFAKTA HARİKALAR YARATIN

 

İlk olarak çorbalarıyla tanıdık onu... Kremalı mantar çorbası benim çocukken favorimdi. Son yıllarda ise salata sosları ve pilav harçlarıyla çalışan insanların hayatını kolaylaştırmaya ve mutfakta harikalar yaratmasına olanak sağlıyor. Misafire hazır çorba ve hazır yemek yapmak biraz ayıp sayılsa da Knorr'un geleneksel çorbaları ve pilav harçları ev yemeği lezzetinde... Siz söylemezseniz kimse anlamaz. Üstelik Knorr'la yaptığınız yemeklere siz de yaratıcılığınızı konuşturup eklemeler yapabilir, kendinize özel tatlar yaratabilirsiniz. Hazır ürün kullanırken son yıllarda hepimizin kafasında acaba bunun içine neler katıyorlar gibi soru işaretleri doğuyor. Oysa Knorr'un doğum yeri olan Almanya'da ziyaret ettiğimiz Knorr'un ürün müdürleri, ürünlerinde doğal malzemeler kullanıldığının altını çizdi.

Gelin şimdi Unilever AR-GE Mutfak Şefi Zeynep Yeğenağa'dan Knorr ürünleriyle nasıl mükellef bir sofra hazırlayacağımızı dinleyelim...

'İsteyen herkes biraz hayal gücü ile Knorr ürünlerini çok değişik uygulama alanlarını rahatlıkla keşfedebilir. Örneğin; çeşniler genelde sıcak tencere yemekleri, pilav, makarna ve hamur işlerinde kullanımı yaygın ürünler olmasına rağmen, salata ve etlerin üzerine tuz gibi serpildiğinde eşsiz bir lezzet katar.

Bulyonları sıcak tencere yemeği, pilav ve çorbanın dışında böreklerinizin harcını ya da sosunu hazırlarken kullanabilirsiniz. Ya da çorbalarımızı yine ızgara pişirdiğiniz et, tavuk, balığınızın, makarnanızın üzerine süt ya da suyla koyu kıvamlı hazırlayıp sos olarak kullanabilirsiniz.

Knorr ürünlerinin tamamı içinde tuz dahil her şey bulunmakta. O nedenle, Knorr'la yemeğinizin tadına bakmadan tuz eklenmemesi önemli.

Kaynak: posta 30 nisan 06

 

                                                                              CEVAPLAR

Örnek olayı çok yalın incelemek istedim.Unilever şirketi dünyada birçok markaya sahip kendini bulunduğu her alanda markaları ile kanıtlamış bir şirket.bu gücünü belki köklü olmasında belki de tüketici tercihlerini önceden belirlemesinden alıyor.

 UNILEVERİN BAŞARILI OLMASINI SAĞLAYAN FORMÜL

                                         (4P-2P) +TİY

 Pazarlamanın 4p sinden bakarsak güçlü olduğu en açık P ler promosyon ve dağıtım ama bence buna ek olarak tüketicini ihtiyacını bilmektense tüketici ihtiyacı yaratmasından kaynaklanıyor.bu yanlış anlaşılmasın  ki diğer 2 p önemsiz demiyorum sadece ve sadece işin sırrı bu formülde

 

BU FORMÜLÜ ALGİDANIN BELLİ BAŞLI ÜRÜNLERİ İÇİN İNCELERSEK YENİ ÜRÜN ,AR-GE ve YENİ ÜRÜN AR-GE İLİŞKİSİNİ RAHATLIKLA GÖREBİLİRİZ.

 

                                          

             

 

 

      

 

 

ALGİDA ; Bundan dört yıl öncesine kadar kış aylarında dondurma yiyebilmek diye bir lüksümüz yokken bugün istediğimiz zaman istediğimiz yerde ve şekilde bu dondurmaları bulabiliyoruz. Belki esikiden istense bulabilirdik yani birileri evet bu insanlar kışın dondurma isteyebilir biz de dondurma yapalım diyebilirdi ama yapan olmadı çünkü farkında değildik  ama fark ettirildik ve bize bunu fark ettiren her zAmAn aklımızda kaldı ALGİDA

Kışın dondurma üretmek bunu stoklamak sonrada dağıtmak … böyle kararların  özellikle ürün dondurma olduğunda zor olduğu açık peki ne oldu da  bu kararı aldılar iyi bir analiz ile kendi kategorilerini yarattılar.

                                                   AR-GE + YENİ ÜRÜN

Dondurma pazarına baktığımızda ürünler aşağı yukarı aynıdır çikolatalı dondurma sade dondurma vs…… birde yukarıda algidanın listesine bakın ayvalı, kurabiye , kazandibi vb…

Fark ettiyseniz bu ürünler fark etmemiz için yapılıyor ve tabi ki bu tarz ürünleri yaratmak bu fikirleri bulmak belki masa başında oluyor ama kesin olan bir şey varsa bu ürünlerin ar-ge lablarında vücuda gelmiş olmaları buradan sonuçla tüketici ihtiyaçlarını yaratacak ürünler ar-ge desteği olmanda asla olamayacak bu da Unilever gibi şirketlerin ar-ge olmadan asla ilerleyemeyeceğinin bir göstergesi

 

TİY; kışın bile dondurma yiyebilmek, kendi kültürümüze ait tatlıların dondurmasını yemek

 P; Geniş dağıtım ağına sahip olmanın verdiği avantajla gerekli yerlere teslimat

 P; reklam ve duyurum yolu ile ve özellikle yeni çıkan ürünlerinde ( tada dayalı olmasından    dolayı) kulaktan kulağa pazarlama imkanına sahip olması

   KISA KISA  UNILEVERE AIT ÜRÜNLERİN TİY ÖRNEKLERİ

 

     TİY_DOVE; cilidinizi sabun gibi kurutmaz ile yaptıkları reklam ile geröekten kafamızda çok iyi bir yer etti ama asıl vurucu noktaları yani tiy ları  ^4/3 ünün süt içermesi ve bizde böylelikle herhangi bir sabun değil sütlü sabun yani Dove u tercih etmeliyiz  sonucuna vardırıyorlar. Ar-GE burada çok önemli  cilt gibi hassas bir şeyin hangi ürünle daha iyi olacağı ancak ar-ge ile bulunabilir.

 

   TİY_LİPTON; Çay sadece çaydı eskiden ama şu an dünyadaki sağlık trendini takip etmenin sonucunda çayın bir çok çeşidi çıktı özellikle liptonun Form Plus, Active Plus, D-TKS gibi ürünleri çayın bin bir faydasını gösterdi.bunu gösteren yine ar-ge labları ve uzman hekimler (posta gazetesinin haberi yukarıda)

 

 

         MARGARİNLER ARASI FARKLILAŞMA NEDEN KAYNAKLANIR?

 

 

 

 

                              

 

 

Margarinler arası farklılaşmanın sebepleri ürünü herhangi bir özelliğin ele alıp geliştirip iletişimi yapılırsa bulunduğu kategoride lider olur. Unilever bundan yola çıkarak rakiplerinin bir adım olmak için böyle bir yöntem izlemiş olabilir.belki  başka bir etkende dünyada özellikle son on yılda yaygınlaşan sağlıklı yaşam trendinin kendi ürünlerini özellikle margarin gibi ürünlerini etkileyebilme potansiyelinden dolayı ürün kalbi koruyan yağ olarak lanse edilmiş ve hem sağlıklı yaşam hem de bu konuda yarattığı kalbi koruyan yağ kategorisi ile de ne kadar doğru bir farklılaşma etkinliği yaptığı ortada.

 

Ufak bir test yapıp şu soruyu sorsak ; Kalbi koruyan besleyen margarin hangisidir? Büyük bir olasılıkla becel denilecektir.

 

 

 

Kaynaklar

 

www.unilever.com.tr

 

www.becel.com.tr

 

www.algida.com.tr

 

www.btinsan.com

 

posta gazetesi  30 nisan 06

 

capital dergisi 1 şubat 2006

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !